İnstagramda Butik Açmak

Yazar: Takipcihilesi.Com -

instagramda butik açmak ile hesap oluşturmak hemen hemen aynı anlamlara geliyor. Çünkü instagram henüz Türkiye’de ödeme almıyor. instagram mağaza özelliği ile ödeme hizmeti şimdilik sadece ABD’de ve sınırlı sayıda firmaya sunuluyor. Detayları instagram alışveriş başlığı altından görebilirsin. İlerleyen dönemlerde instagram mağaza özelliği farklı ülkelerde de hayata geçirilecek.

Bu durumda; “Ödeme alamayacaksam, instagramdan nasıl para kazanırım?” sorusu gündeme geliyor. Ürün satmak ve ödeme almak için farklı yöntemler mevcut. Birazdan detaylarını vereceğim takipci arttırma sayesinde sermayesiz olarak instagramda butik açmak ve gelir elde etmek mümkün.

instagram butik nedir?

Satmak istediğin ürünleri alıcıyla buluşturmak için instagram hesabını kullandığında adına instagram butik deniyor. instagram hesabı ile pazarladığın ürünlerin resimlerini yayınlarsan instagram butik açmış olursun. Gönderdiğin resimler takipçilerine ulaşır onlarda beğendikleri ürünlerle ilgili olarak seninle temasa geçip satın almak isteyebilirler.

Şimdi temel hatlarıyla instagramda butik açmak ile aşamalara bakalım. Temel hatlarıyla diyorum çünkü isntagramda butik açmakla iş bitmiyor. Satış yapar hale getirmek için izlemen gereken yollar var.

Büyük ya da küçük ölçekli işletmelerin tamamı internet üzerinden satış yapmaya odaklanmış durumdalar. Sebebi oldukça basit; hedef maliyetleri aşağıya çekmek ve kazancı artırmaktır. E-ticaret sitesi kurarak ürünlerin reklamlarını yapıp; kira, personel, elektrik, yakıt, genel giderler gibi kalemlerin hepsinden kurtulmayı hedefliyorlar.

İnternet dendiğinde akla ilk olarak kolay ulaşılır bilgi ve görsellik gelmektedir. Dikkat edersen video (Yotube gibi)  ve resim paylaşılan sitelerin, sosyal ağların ziyaretçi sayıları oldukça fazladır. Hal böyle olunca resim ve video paylaşımıyla ön plana çıkan instagramda butik açmak ve satış yapmak için son derece cazip duruma geldi.

Kendi ürününü üreten ya da elinde mevcut ürünü olanlar 3 adımda hemen satışa başlayabilirler. Hemen şu anda kolları sıvayarak satışa başlayabilirsin. %100 satarsın demiyorum sadece teknik olarak satış yapabilecek duruma gelirsin. Ziyaretçilere ulaşmak, takipçi sayısını artırmak ya da reklam vermek gibi kalemleri sonraki aşama olarak düşünebilirsin.

Örneğin; makrome, tesbih ya da üretmiş olduğun diğer takı eşyalarını (bileklik, toka, halhal, nakış, örgü vb.) satmak istediğini varsayalım. Yapman gerekenleri aşağıda özetledim.

İçerik Gezinme

instagramda Butik Açmak

Hesap açmak için instagram sayfasını ziyaret edin ve formu doldurun. Şunlara dikkat etmeni tavsiye ederim.

 • Seçtiğin hesap isminin; akılda kalıcı, marka olmaya uygun ve satmayı planladığın ürünlerle ilgili olmasını öneririm. Başlangıçta önemsemeden aldığın isimden dolayı sonradan pişmanlık duyabilirsin. İsim soyad şeklinde açılan bir hesabın marka olma olasılığı çok düşüktür.
 • Kendin hakkında bilgi verirken özenli davranmalısın.
 • instagram profilinde yer verdiğin bilgilerin doğru olduğundan emin ol. Diyelim ki telefon numarası ve mail adresini profiline ekledin. Ama yanlış bilgiler verdin. Müşterilerin sana ulaşmak istediklerinde ulaşamayacaklar ve ciddi güven problemi yaşayacaklar.

Fotoğraf Çekmek ve Paylaşmak

Butiği açtıktan ve profil ayarlarını tamamladıktan sonra sıra ürün paylaşmaya geldi. Satacağın ürünlere ait fotoğraf çekimine özen göstermelisin. Profesyonel fotoğrafçıyla çalışmaktan bahsetmiyorum ama çektiğin fotoğrafların albenisinin yüksek olması gerekir.

Kaliteli, özenli ve tek bir elden çıktığı belli olan fotoğraflar butiğin beğeni seviyesini artırır. Beğenilen fotoğraflar paylaştıkça beraberinde takipçi sayısı da artacaktır.

Tek bir elden çıktığı belli olan fotoğraflar butiğin bütünlüğünü korumasına yardımcı olur. Yine tesbih örneğinden gidecek olursak 2 tane tesbihi beyaz fon üzerinde geriye kalanları halıda, farklı renklerdeki fonlarda, masanın üstünde ya da mutfak tezgahında fotoğraflamak genel görüntüyü olumsuz etkiler.

instagramda seninle benzer ürünleri satanları bularak incelemeni tavsiye ederim. Nasıl fotoğraflar eklemişler, açıklamalara ne yazmışlar dikkat edersen kendi butiğinde de uygulayabilirsin.

Facebook, twitter gibi diğer sosyal ağlarda da butiğinin adresini paylaşabilir, arkadaşlarından ya da tanıdıklarından seni takip etmelerini isteyebilirsin. Bu sayede bilinirliğin artacak ve güven vermeye başlayacaksın.

Ürün Hakkındaki Bilgiler

instagram butiğinde sattığın mallar hakkındaki bilgilerin de doyurucu, cazip ve doğru olması gerekir. Renk, fiyat gibi temel özelliklerin yanında detaylı bilgiler vermelisin. Örneğin; Akik taşından yapılmış tesbih satışı yaparken “Akik Siyah tesbih” açıklaması cazip olmayacaktır.

Fotoğrafı olsa bile ürün hakkında daha detaylı bilgiler vermelisin. Mesela;”Siyah doğal akik taşından yapılmış. Püsküllü, küre kesim.”. Ağırlık vb. bilgileri de vermen güzel olabilir. Fazladan bilgi olarak Akik taşının özelliklerinden de bahsedebilirsin.

Kargo hakkında bilgiler vermeyi de unutma. Kargo ücretli mi yoksa ücretsiz mi? Kargo süresi tahmini ne kadar?

Ödemeyi aldıktan sonra ürünü kargoladığında kargo takip numarasını müşterine ileterek onun da kargoyu takip etmesini sağlayabilirsin.

instagramda butik açmak ve ödeme almak

Ürün satışının sancılı bölümlerinden biri de ödeme işlemleridir. Alıcı, satıcıya satıcı da alıcıya güvenmeyebilir. Karşılıklı olarak güven tahsis edildikten sonra Banka havalesi ya da PTT havalesi ile ödeme alabilirsin. Ödemeyi aldıktan sonra ürünleri faturasıyla beraber kargoladığında işlem tamamdır.

Pek çok kargo firması ve kurye kapıda ödeme yöntemini hayata geçirmiştir. Eğer kapıda ödeme yöntemi ile çalışan bir kargo firmasıyla çalışırsan belirli bir yüzde karşılığında ödeme sorununu da çözmüş olursun.

Yok ben kendi ödememi almak istiyorum dersen e-ticaret sitesi kurarak instagram üzerinden gelen ziyaretçileri e-ticaret sitesine yönlendirebilirsin. Ülkemizde PayPal gibi ödeme altyapıları faaliyetine son verdiği için bu şekilde ödeme almak imkansızdır.

Püf Noktalar

 • Butik ismi akılda kalıcı olmalı
 • Profildeki bilgiler doğru verilmeli
 • Ürün resimleri kaliteli, özenli ve belirli bir standartta olmalı
 • Ürün bilgileri detaylı ve doyurucu olmalı
 • Açıklamalarda fiyat, kargo ve ödeme bilgileri yer almalı
 • Müşteri destek alabileceğini bilmeli
 • Tanıtımlarda mutlaka hashtag (#) kullanmalısın
 • Paylaşımları yaparken peş peşe paylaşım yapmayın. Ürünlerin görülmesini engellemiş olursun. Farklı zaman dilimlerinde günde 3-4 paylaşım yapın.
 • Prime time da paylaşım yapmaya özen gösterin. Gecenin üçünde yapılan paylaşımın etkisi düşük olacaktır.
 • Takipçi sayısını artırmaya çaba göster.

instagramda butik açmak oldukça kolaydır, zor olan onu yaşatmak ve satış yapar hale getirmektir.